To był dzień! – 8 maja

8 maja obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, a także Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc niosą pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Biblioteki natomiast gromadzą potężną wiedzę z różnych dziedzin. Śmiało można więc powiedzieć, że pracownicy obu organizacji przyczyniają się do tego, by życie było łatwiejsze i bardziej uporządkowane.
8 maja 1254 roku to prawdopodobnie data pierwszego wykonania ?Gaude Mater Polonia?. Hymn został skomponowany przez Wincentego z Kielczy. Był jedną z części oficjum ?Historia gloriosissimi Stanislai?, napisanego z okazji kanonizacji świętego Stanisława.
Również tego dnia, w 1943 roku, zakończyło się powstanie w getcie warszawskim.
Pierwszy numer Gazety Wyborczej ukazał się w 1989 roku. 10 lat temu powstała natomiast Polska Liga Western i Rodeo, której założenie przyjęto z wielkim entuzjazmem.
W 1794, podczas rewolucji francuskiej, został zgilotynowany znany fizyk i chemik, a także poborca podatkowy ? Antoine Lavoisier.Mało kto wie, że receptura Coca-Coli została opracowana już w 1886 roku przez Johna Pembertona, amerykańskiego… farmaceutę.
W 1914 powstała jedna z najsłynniejszych światowych wytwórni filmowych ? amerykańska Paramount Pictures. 48 lat później zwodowano atomowy okręt podwodny USS Lafayette.
Wielki sukces, na który lekarze całego świata pracowali od wielu lat ? 8 maja 1980 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła całkowite wytępienie ospy prawdziwej.
Niedawno, bo 2 lata temu, w katastrofie w kopalni ?Raspadskaja? w Rosji, zginęło 90 górników. 71 zostało rannych.
8 maja 1884 roku przyszedł na świat Harry S. Truman ? amerykański polityk, prezydent Stanów Zjednoczonych. Zmarł w 1972. Dziś mija także rok od śmierci Lionela Rose ? australijskiego boksera, mistrza świata (urodził się w 1948).

1 Comment on "To był dzień! – 8 maja"

  1. I w obu organizacjach pracuje się właściwe charytatywnie 🙁

Leave a comment

Your email address will not be published.


*