To był dzień! – 9 czerwca

9 czerwca na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów, w Polsce świętowany jako Dzień Pracowników Archiwów i Bibliotek.
Imieniny obchodzą dziś Kolumb, Prosimir i Efrem.
W 1772 roku, w ramach przygotowań do I rozbioru, wojska austriackie zajęły Wieliczkę.
Podczas powstania styczniowego, w 1863 roku, depozyty Kasy Głównej Królestwa w wysokości 3,6 miliona złotych i 500 tysięcy rubli, zostały przekazane przez personel Banku Polskiego powstańcom, którymi dowodził Aleksander Waszkowski.
W 1877 w Warszawie odbyła się premiera ?Aidy? Giuseppe Verdiego w polskiej wersji językowej.
Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie rozpoczął działalność 9 czerwca 1945. Rok później otwarto Uniwersytet Wrocławski.
Trudno uwierzyć, że w Polsce najniższa odnotowana w czerwcu temperatura wynosiła -3,4?C. Pomiaru dokonano w 1951 roku w Lęborku.
W wyniku wybuchu gazu, który miał miejsce w KWK ?Siemianowice? w 1956, śmierć poniosło pięciu górników.
Akt końcowy Kongresu Wiedeńskiego podpisano 9 czerwca 1815. W 1832 natomiast, ukazała się encyklika ?Cum primum?, w której papież Grzegorz XVI potępił uczestników powstania listopadowego.
Chiny w 1898 roku na 99 lat wydzierżawiły Hongkong Wielkiej Brytanii. 36 lat po podpisaniu umowy, dotyczącej miasta, wyemitowano pierwszy film, którego bohaterem był Kaczor Donald.

Ośmiotysięcznik Broad Peak, położony na granicy Pakistanu i Chin, został po raz pierwszy zdobyty w 1957 roku.
W 1993 miała miejsce premiera słynnego filmu ?Jurassic Park?, wyreżyserowanego przez Stevena Spielberga.
Dziś swoje 49 urodziny obchodzi amerykański aktor Johnny Depp, znany fanom (a przede wszystkim fankom) z ról w kilkunastu wielkich produkcjach (między innymi w ?Edwardzie Nożycorękim? i ?Piratach z Karaibów?).
W 1890 zmarł angielski pisarz Karol Dickens, autor ?Klubu Pickwicka? i ?Olivera Twista?.

Be the first to comment on "To był dzień! – 9 czerwca"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*