To był dzień! – 9 maja

9 maja w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, ustanowione na pamiątkę zakończenia II wojny światowej. Jest to także jedno z głównych świąt w Rosji i w niektórych dawnych republikach radzieckich. Za ciekawostkę można uznać fakt, że 9 maja jest jedynym dniem w roku, kiedy mieszkańcy Ukrainy mają wstęp do zamkniętej strefy obok Czarnobyla (tego dnia pożar reaktora nr IV został prawie całkowicie ugaszony).
9 maja, w czasie powstania kościuszkowskiego (1794), dokonano egzekucji przywódców Targowicy.
Premiera pierwszego odcinka znanego wszystkim serialu ?Czterej pancerni i pies? miała miejsce w 1966 roku. Niewiele, bo tylko o pięć lat młodsza jest hala widowiskowo-sportowa ?Spodek?, której otwarcie także miało miejsce 9 maja.

W 1987 w wielkiej katastrofie samolotu LOT Ił-62M ?Tadeusz Kościuszko? w Lesie Kabackim pod Warszawą zginęły aż 183 osoby.
Ostatnia podróż Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata rozpoczęła się w 1502 roku. 169 lat później (1671), angielskie klejnoty koronne, przechowywane w Tower of London, zostały ukradzione przez Thomasa Blooda.
Podczas II wojny światowej, w 1941 roku, Brytyjczycy przechwycili maszynę szyfrującą Enigma, znajdującą się w tym czasie na niemieckim okręcie podwodnym U-110.
Dokładnie 62 lata temu została założona działająca do dziś hiszpańska firma motoryzacyjna Seat.
Rok później (1951) Amerykanie przeprowadzili na atolu Eniwetok pierwszy test broni termonuklearnej (operacja Greenhouse Effect).
Pierwsza na świecie tabletka antykoncepcyjna (Enovid) została wypuszczona na rynek w 1960 roku. W 1980 natomiast, miała miejsce premiera filmu ?Piątek, trzynastego?.
9 maja przyszedł na świat przemysłowiec Adam Opel (1837 ? 1895), założyciel fabryki, która dała początek słynnej firmie motoryzacyjnej. 50 urodziny obchodzi dziś także David Gahan, wokalista kultowej grupy Depeche Mode.

1 Comment on "To był dzień! – 9 maja"

  1. gogol przejazdem | 10 maja 2012 at 5:45 am | Odpowiedz

    TU BRZOZA ,TU BRZOZA NA FOTO NIE MA PSA !

Leave a comment

Your email address will not be published.


*