Trynek i Żwirki i Wigury – połączyć osiedla?

Wygląda na to, że tego właśnie oczekują członkowie Rady Osiedla Trynek. Wczoraj podjęli w tej sprawie stosowną uchwałę:

Uchwała nr 1/02/2015

z dnia 09.02.2015 r.

 

Rada Osiedla Trynek apeluje do Rady Miasta Gliwice o połączenie dwóch osiedli: Trynek oraz Żwirki i Wigury w jedno osiedle – Trynek, według stanu sprzed 2011 roku.

 

Uzasadnienie:

Obecny podział jednostek pomocniczych w tej części Gliwic jest sztuczny, w ramach dwóch osiedli znajduje się jeden organizm powiązany ze sobą szkołami, centrami handlowymi czy zwykłymi międzyludzkimi więzami.

Podział doprowadził również do tego iż wybory w 2011 roku nie odbyły się na obydwóch osiedlach, natomiast wybory uzupełniające w 2013 roku odbyły się tylko na aktualnym osiedlu Trynek. Obecnie mieszkańcy osiedla Żwirki i Wigury nie mają swojej reprezentacji w postaci Rady Osiedla dbającej o ich interesy.

Połączenie wspomnianych osiedli zlikwiduje sztuczną granicę między mieszkańcami oraz pozwoli uniknąć sytuacji która miała miejsce w 2011 roku, kiedy zabrakło wymaganej ilości kandydatów aby mogły odbyć się wybory. Ponadto, przyczyni się do zwiększenia frekwencji podczas wyborów do Rady Osiedla i aktywności samej rady. 

To szczególnie interesujące w kontekście faktu, że zupełnie niedawno mieliśmy do czynienia z działaniami "separatystycznymi", które w końcu doprowadziły do rozdzielenia dawnego Osiedla Trynek. Optował za tym np. radny Rady Miasta Gliwice Dominik Dragon:

za roz

Kto ma rację? Z całą pewnością powinno się na ten temat dyskutować. Jeszcze dziś poproszę zatem o wypowiedź zarówno radnego Dominika Dragona, jak i przewodniczącego Rady Osiedla Trynek Łukasza Chmielewskiego. 

Zapraszam również inne zainteresowane osoby do zabrania głosu w tej sprawie.

dj

4 Comments on "Trynek i Żwirki i Wigury – połączyć osiedla?"

 1. Frankiewicz na pewno odmowi. Gdyby podjeli uchwale, zeby w zadnym wypadku nie laczyc, to by polaczyl.

 2. marianandrzejczak | 10 lutego 2015 at 8:35 am | Odpowiedz

  Następne powinny być Łabędy. Połączone z Gliwicami to porażka ale zacząć trzeba od własnego Okręgu wyborczego. Gliwice to dla mnie obce miasto. Sto razy wolę Pyskowice których budżet jest jak pyłek przy Gliwicach. Kiedy tam jadę czuję się wolnym. Gdy wjeżdżam do Gliwic to czuję jakbym wjeżdżał do brudu,ciemności .

  Nie jest tak że Gliwice są mi kompletnie obce. Jednak to miasteczko nad Klodnicą zawłaszczyło sobie Łabędy.

  Cisza spokój ,zieleń .Urokliwe ulice i fajni mieszkańcy. W Gliwicach tylko przeklęta ulica Bankowa i miliony reklam Banków . A fe

   

  • Czy wjeżdżając do Gliwic – miasta dynamicznego rozwoju na dobrej drodze – pana uwagę przykuwają tablice z takim oto tekstem: "Witamy w Gliwicach. Kredyty chwilówki […]"? Mnie szalenie się ta forma powitalna podoba. Już na dzień dobry ustawia Gliwice we właściwej perspektywie miasta lichwy.

 3. Łukasz Chmielewski | 11 lutego 2015 at 1:05 am | Odpowiedz

  Problematyka dotycząca sztucznego podziału osiedla Trynek, jest już od dłuższego czasu dyskutowana przez osiedlowych działaczy. Wynika to z tego, iż w 2011 roku dwa osiedla (Trynek i Żwirki i Wigury) zostały bez swojej reprezentacji w postaci Rad Osiedla. Natomiast w roku 2013 wybrano jedynie Radę Osiedla Trynek, na której inicjatywy są również zapraszani mieszkańcy osiedla Żwirki i Wigury. Nie możemy powiedzieć tym osobom, że „nie jesteś z Trynku” czy „nie dostajemy dla was środków finansowych”, ponieważ te osoby cały czas czują się mieszkańcami Trynku. Sztuczny podział znacznie utrudnia funkcjonowanie Rady Osiedla Trynek – rozdzielony został jeden organizm stanowiący przez długie lata całość, powiązany ze sobą szkołami, centrami handlowymi czy zwykłymi między ludzkimi więzami.
  Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że po następnych wyborach może dojść do powtórki z roku 2011, mianowicie może nie zostać wybrana żadna Rada Osiedla albo tylko jedna.
  Zastanawia mnie jednak najbardziej to, że Radny Dominik Dragon w czasie kampanii wyborczej chwalił się utworzeniem nowego osiedla Żwirki i Wigury.
  Tylko nie wiem gdzie w tym podziale są elementy pozytywne?
  Czy brak reprezentacji mieszkańców Żwirki i Wigury jest powodem do klasyfikowania tego jako osobisty sukces?

  Przewodniczący Rady Osiedla Trynek

  Łukasz Chmielewski

Leave a comment

Your email address will not be published.


*