W poszukiwaniu koloru ? Marokańskie impresje Moniki Winnickiej (3)

Biały… Ten kolor zdominował Casablancę.

16 czerwca 2012 roku, sobota, ta historia powinna zacząć się dopiero dzisiaj… w Casablance. Jest późna noc. Obskurny hotel w samym centrum. Zaledwie kilka minut od Mediny, przepełnionej prostytutkami, przestępcami i poszukującymi wrażeń turystami. Nie mogę zasnąć. Nie mogę wyjść na balkon. Siódme piętro bez balkonu. Miałam nadzieję znaleźć się w mieście z filmu „Casablanca”… Miasto przywitało mnie dzielnicami slamsów. Zimne i obojętne spojrzenia przechodniów. Na próżno szukać tutaj koloru.
Marzyłam tyle lat, żeby przyjechać do miasta, z którego już po chwili chciałam uciekać?
Wystawa sztuki współczesnej była jedynym miejscem w mieście, które mnie zainteresowało. Artyści z czterdziestu krajów eksponują swoje prace w byłej Katedrze Sacre – Coeur, która stała się galerią sztuki. Wśród nich kilka nazwisk polskich, między innymi Anna Glinka, Agnieszka Gandowicz, Michał Jakubowicz, Waldemar Jama, Bogusław Michnik, Jerzy Olek, Jan Rusinak, Marcin Szczyrba, Witold Węgrzyn i Marzena Zawal.
Na tle witrażowego ołtarza kolorowe pantofle typu babusze. Wiszące jeden przy drugim.Odruch oddawania czci Bogu przy ołtarzu, tutaj okazał się śmiesznym. Oddawałam właśnie cześć butom. Pięknym i kuszącym swoimi kolorami. Pod ołtarzem cztery portrety. Pięknie oprawione oblicza dumnych skórzanych babusz, z daleka przypominające portrety papieży…

Monika Winnicka

2 Comments on "W poszukiwaniu koloru ? Marokańskie impresje Moniki Winnickiej (3)"

  1. gogol przejazdem | 18 czerwca 2012 at 8:40 am | Odpowiedz

    ??Marzyłam tyle lat, żeby przyjechać do miasta, z którego już po chwili chciałam uciekać?…?

    Często marzymy o dalekich krajach, egzotyce, szukamy daleko wrażeń, a one są za rogiem – ulicę dalej, w naszym mieście?

  2. Miasto marzeń dla wielu z nas. W młodych latach nasłuchałem się od marynarza – Casablanca…. Po zobaczeniu też chciałem szybko uciekać.
    Tylko piwo Casablanca pozostawiło dobry smak…..w ustach.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*