W rocznicę Września do uczniów…

Za zgodą Pani Elżbiety Kogowskiej publikuję post, jaki zamieściła ona na swoim profilu FB. Poprosiłem o to ze względu na wagę problemu, a także zwrócenie uwagi na fakt, że na bojkowskim cmentarzu zostali pochowani obrońcy Westerplatte. Wychowując dla przyszłości, o przeszłości zapominać nie możemy…

Drodzy Uczniowie,

dzisiaj rozpoczął się kolejny Rok Szkolny. Myślę, że każdy z Was usłyszał w szkole życzenia powodzenia w nauce, samych sukcesów. Kto jednak może powiedzieć, że dyrektorzy szkół obok życzeń przypomnieli Wam, iż 75 lat temuo godz. 4:45 Niemcy napadli na Polskę? Że żaden uczeń nie poszedł wtedy do szkoły, że nie mogli się w niej uczyć jeszcze przez kilka lat? Że zamiast tego ukrywali się, bali, ale również walczyli… o Polskę, o życie… Wielu z nich je straciło.
Moje dzieci tego w szkołach nie usłyszały. Dlaczego?
Przecież obowiązkiem każdego z nas jest o tym pamiętać lub też zdobyć tę wiedzę.
Mamy w Gliwicach miejsca szczególne. Radiostację Gliwicką – miejsce prowokacji, czy też Bojkowską Nekropolię – Cmentarz, na którym pochowani są dwaj żołnierze walczący o Westerplatte. Tam właśnie dzisiaj w godzinę wybuchu II Wojny Światowej uczciliśmy jej rocznicę. Uczciliśmy modlitwą, żołniersko-harcerską wartą przy grobach, apelem poległych, przemówieniami, pieśniami i bijącym dzwonem. Najpierw jednak minutą ciszy.
Życzę Wam, aby zdobywanie wiedzy było dla Was wyzwaniem kierującym Was na drogę prawdy. Z poszanowaniem wiedzy i drugiego człowieka.
Życzę, abyśmy zawsze w wolnej Polsce mogli iść spokojnie do szkół i uczyć się w nich języka polskiego.

Elżbieta Kogowska

Be the first to comment on "W rocznicę Września do uczniów…"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*