W Rudach powstaje teatr! Otwarcie 10 września!

 

Gmina Kuźnia Raciborska, choć nie należy do największych, z całą pewnością wyróżnia się tym, że w ostatnim okresie konsekwentnie dąży do wykorzystania swojego potencjału i doprowadzenia do sytuacji, w której dostęp mieszkańców do kultury będzie łatwiejszy niż dotąd. Chodzi tu w dodatku nie tylko o możliwość wysłuchania koncertów, obejrzenia przyjezdnych przedstawień teatralnych, ale może jeszcze bardziej o dostarczenie mieszkańcom możliwości twórczego rozwoju na swoim terenie, w swoiim środowisku… W tak rozumiane działania Gminy z całą pewnością wpisze się trwająca już kilka miesięcy reaktywacja dawnego Ośrodka Buk.

Amfiteatr… to zobowiązuje

Do niedawna mówiła się o nim "muszla koncertowa"… Nie pozwalam tak mówić o naszym "Amfiteatrze Buk". Bo muszla, to dobre na 200 do 300 miejsc. Tymczasem na wprost naprawdę dużej i funkcjonalnej, zadaszonej sceny, może usiąć spokojnie aż 800 widzów. To naprawdę imponująca liczba. Na takiej scenie mogą się odbywać przeglądy artystycznej działalności nie tylko mieszkańców Gminy Kuźnia Raciborska, ale wręcz całej Ziemi Raciborskiej, a nawet Rybnickiej. Co więcej, to miejsce może się stać ważnym punktem na kulturalnej mapie Śląska. Czy tak będzie, zależy przede wszystkim od tego, jak działania Amfiteatru Buk uda się wpisać w długofalową politykę kulturalną zainteresowanych gmin. Z naszej strony jest pełne otwarcie i mnóstwo propozycji. Pierwsze kontakty zostały już nawiązane, a burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha okazał się bardzo rzeczowym, acz wymagającym partnerem do rozmów. Przed nami jeszcze sporo ustaleń, ale z całą pewnością doprowadzą one do wartościowych, konkretnych rozwiązań. Warto przy okazji podkreślić, że dzięki niedawnym zdjęciom do najnowszej produkcji Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna" nasza Gmina stała się szerzej znana w Polsce. Relacje z Rud pojawiły się na największych portalach i w najbardziej znanych tytułach prasowych.

A to dopiero początek, zapewniam! Już wkrótce mieszkańcy Rud i okolic otrzymają ofertę zajęć teatralnych dla dzieci i dorosłych. Marzy nam się prowadzenie grup teatralnych w różnych kategoriach wiekowych, organizacja plenerów malarskich i fotograficznych, warsztatów emisji głosu i aktorskich (informacje już wkrótce!) a także powołanie do życia Plenerowej Akademii Rozwoju. Pomysłów jest więcej – jedyną barierą jest czas.

Zapraszamy do kontaktu. Przysyłajcie pytania i pomysły, na pewno odpowiemy. Adres do korespondencji: dario308@wp.pl

Będziemy mieli teatr

Po ponad 17 latach działalności Teatr Nowej Sztuki zdecydował się wreszcie na przywiązanie się do konkretnego miejsca. Rudy i Amfiteatr Buk są tu lokacją wręcz wymarzoną. Zapewniam, że w niczym nie ucierpi nasz image grupy wędrującej po Europie, poszukującej wciąż nowych miejsc i atrakcyjnych scenerii dla swoich produkcji.. Śmiem twierdzić, że stała baza jeszcze zwiększy nasze możliwości artystycznych peregrynacji, dając pewność i miejsce stałych poszukiwań w zakresie formy. Nowe Gardzienice? Rudzki Wierszalin? Nie… zdecydowanie coś więcej. Te formuły już się utrwaliły i przyjęły. Czas pokusić się o znalezienie nowych rozwiązań organizacyjnych. Tak się właśnie dzieje, a otwarcie Teatru Nowej Sztuki w Rudach jest pierwszym krokiem na tej nowej teatralnej drodze.

Rozpoczniemy 10 września o godzinie 19.00 spektaklem "Aparat, który dała mi matka" ze świetną kreacją Anny Maksym. O samym spektaklu i Teatrze Nowej Sztuki napiszę wkrótce więcej. Już teraz natomiast zapowiadam, że miejsca na uroczyste otwarcie TNS można rezerwować pisząc na adres amfiteatr.buk@gmail.com. Cena wejściówki 20 zł. Po spotkaniu artystyczna biesiada. Miejsc… bardzo mało 🙂

Dariusz Jezierski

Be the first to comment on "W Rudach powstaje teatr! Otwarcie 10 września!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*