Wawrzyczek celnie w Krupę!

Abstrahując od "nadtematu" jakim jest kwestia istnienia/członkostwa – nieistnienia/wystąpienia (z) KZK GOP, warto z uwagą przeczytać bardzo celną ocenę planów nowego władyki Katowic Marcina Krypy, związanych z komunikacją miejską.

Pisze Andrzej Wawrzyczek na swoim blogu:

Martwi mnie trochę ignorancja włodarzy naszych miast w temacie transportu zbiorowego. Ignorancja przejawiająca się brakiem zrozumienia dla najprostszych nawet zasad organizacyjnych. Marcin Krupa, nowy prezydent Katowic, zaproponował, żeby odprowadzając składki do KZK GOP każde miasto płaciło tylko za swoich mieszkańców. Właściwie to nie on to zaproponował, tylko jego "wielki poprzednik" Piotr Uszok i to już dawno temu. Krupa tylko bezmyślnie ten absurdalny postulat podjął na nowo. Absurdalny z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, to klasyczna ucieczka od kosztów stołeczności, ale oczywiście z utrzymaniem przywilejów. Katowice zachowają wszystkie urzędy, placówki kulturalne, dobrze płatne miejsca pracy w biurach i związanie z nimi podatki, ale koszty obsługi transportowej tych obiektów (a więc także koszty dojazdu transportem zbiorowym) przerzucą na biedniejsze, sąsiednie miasta. Pewnie, kto by tak nie chciał. Nie ma to jednak nic wspólnego ani z grą fair play, ani z elementarną sąsiedzką solidarnością.

Cały, naprawdę wart uwagi artykuł tu:

http://wawrzyczek.blox.pl/2014/12/Absurdalna-propozycja-skapcow-z-Katowic.html

red.

2 Comments on "Wawrzyczek celnie w Krupę!"

  1. Wawrzyczek był zawsze wielkim orędownikiem Frankiewicza, ktory zlikwidowal tramwaje w Gliwicach.

  2. Czy warto bić pianę nad zaledwie rzuconą na wabia propozycją, jak autor zauważa, dość już czerstwą? GŚ, to pono Metropolis, dość osobliwe, gdzie każdy sobie rzepkę, marchewkę i inne buraki skrobie, miast robić to wespół. Komentatorzy muszą sobie uzmysłowić, że na GŚ "Urząd" myśli kategoriami kierowcy, a nie pasażera, i dopiero kiedy tę mentalność zmieni, wtedy będzie sens rozbierać na czynniki pierwsze bzdury, którymi częstuje nas od Gliwic, po Sosnowiec. Tymczasem jest to sztuka dla sztuki, jałowa i nudna. 

    Ja mam zaskakującą obserwację na inną okoliczność. Oto zamknięcie dla samochodów ul. Zwycięstwa spowodowało zmniejszenie ruchu w centrum miasta, np. na ul. Wyszyńskiego, Orlickiego, itd, na oko, o jakieś 60-70% i miasto nadal trwa, nic się nie zawaliło. Myślę, że takiego efektu nie spodziewali się nawet w ZDM. Pewnie teraz z uwagą będą się tej zaskakującej sytuacji przyglądać. 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*