Westchnienia romansu – Jane Birkin w Bielsku – Białej!

Znakomita piosenkarka, urodziwa aktorka, piękna kobieta, artystka, kochanka… Jane Birkin można określać na wiele różnych sposobów, jednak pewne jest to, że jest to kobieta niesamowicie zmysłowa, zbudowana z emocji.Jane Birkin, córka szpiega z czasów II wojny światowej, Davida Birkina oraz aktorki Judy Campbell urodziła się 14 grudnia 1946 roku w Londynie. Jej kariera przebiegała od początku bardzo burzliwie. W latach 60’ zagrała m.in. w „Powiększeniu”, Michelangela Antonioniego. W 1968 roku wyjechała do Francji, gdzie dostała rolę w filmie „Slogan”, pomimo nieznajomości języka francuskiego. Rok później poznała francuskiego piosenkarza, Serge’a Gainsbourga, który wprowadził Jane świat muzyki. W 1969 roku wspólnie zaśpiewali jedną z najbardziej kontrowersyjnych piosenek w historii „Je t’aime… moi non plus, która za względu na wysoki poziom erotyzmu, została zakazana wielu krajach, co przyniosło im jeszcze większą sławę. Współpraca artystów zakończyła się wieloletnim romansem, z czym w ogóle się nie kryli. Można by rzec, że ich uczucie, to nie był jedynie erotyczny romans, lecz prawdziwa, silna miłość, która przetrwała próby czasu, rozstanie… aż do śmierci Serge’a.

„Nie był szalony, zły, niebezpieczny. Był przeuroczym człowiekiem, niegrzecznym, gdy się upił, dość irytującym. Ale z nikim przez całe życie się tak dobrze nie bawiłam jak z nim.” – Tak wspomina znajomość z piosenkarzem sama Birkin.

Oto piosenka, która uczyniła ją sławną i wyklętą:

Serge Gainsbourg nie był jedynym kochankiem Jane. Była również z francuskim reżyserem Jacques’em Doillonem oraz z brytyjskim kompozytorem, Johnem Barry’m. Z każdym z nich posiada córkę.

Dorobek artystyczny Jane Birkin robi niemałe wrażenie. Zagrała w ponad 80 filmach. Jej role zawsze były niebanalne m.in. rola kochanki Brigitte Bardot w filmie „Gdyby Don Juan był kobietą.”Nie zdobyła jednak nigdy uznania krytyków, jako aktorka. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy się patrzy na karierę muzyczną artystki. Zmysłowe utwory, śpiewane nieco dziecinnym głosem, przypominającym szept, zachwycają do dziś. Do tej pory wydała 15 albumów:

1969 – Jane Birkin/Serge Gainsbourg
1973 – Di Doo Dah
1975 – Lolita Go Home
1978 – Ex Fan des Sixties
1983 – Baby Alone in Babylon
1987 – Lost Song
1987 – Jane Birkin au Bataclan
1990 – Amours des Feintes
1992 – Integral au Casino de Paris
1996 – Versions Jane
1996 – Integral a l’Olympia
1999 – A la Legere
2002 – Arabesque
2004 – Rendez-Vous
2006 – FictionsZ całą pewnością można powiedziec, że Jane Birkin to kobieta odważna, lubiąca wyzwania, która nie trzyma się konwenansów a wręcz je przełamuje, budując wokół siebie legendę propagatorki bezwstydnego erotyzmu. Równocześnie jest to osoba bardzo współczująca, wrażliwa na ludzką krzywdę.

Już 13 maja w Teatrze Polskim w Bielsku – Białej będziemy mogli posłuchać koncertu jedynego w swoim rodzaju. „Serge Gainsbourg & Jane via Japan”, to prawdziwe wydarzenie sezonu i z całą pewnością nie wypada go przegapić!

Mary DuLait

Czas i miejsce:
13 maja o godz. 19:00
Duża Scena Teatru Polskiego
Bielsko-Biała
ul. 1 Maja 1
Bilet ulgowy: 65zł
Bilet normalny: 75zł

Be the first to comment on "Westchnienia romansu – Jane Birkin w Bielsku – Białej!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*