Wojtek Noga w Secesji, czyli rzecz o fotomalowaniu

16 czerwca o godzinie 18 w Galerii Secesja odbędzie się wernisaż fotografii Wojtka Nogi. Artysta fotografuje od 1971 roku i jego droga artystyczna sama w sobie stanowi ciekawy zapis dojrzewania w sztuce i dla sztuki. Należy do tych fotografów, którzy w swoich zdjęciach pozostawiają coś ze swojej wrażliwości, a to coś nie pozostawia obojętnymi oglądających. Warto poczuć to „na własnej skórze”, wybierając się na wernisaż, lub później na samą wystawę. O wrażliwości i filozofii Wojtka Nogi bardzo dużo mówi motto, które umieścił na swojej stronie internetowej (http://wojteknoga.pl):

„W ten sposób zbliżamy się do sztuki całkowicie nowej, która wobec znanego nam dotychczas malarstwa będzie tym, czym muzyka jest wobec literatury.
Będzie to malarstwo czyste, tak samo jak muzyka jest czysta literaturą.
Słuchając koncertu miłośnik muzyki doświadcza radości innego rodzaju niż ta, jaką sprawia mu słuchanie odgłosów naturalnych – szmeru strumienia, łoskotu potoku, świstu wiatru w lesie czy też harmonii mowy ludzkiej, opartej na rozumie a nie na estetyce.

W ten sam sposób malarze nowocześni dostarczać będą swym wielbicielom wzruszeń artystycznych, opartych jedynie na harmonii różnorodnych świateł”

cytat za: Guillaume Apollinaire „KUBIŚCI rozważania estetyczne” Wyd. Literackie Kraków 1967 s.16-17

1 Comment on "Wojtek Noga w Secesji, czyli rzecz o fotomalowaniu"

 1. gogol przejazdem | 15 czerwca 2012 at 7:59 am | Odpowiedz

  ??Należy do tych fotografów, którzy w swoich zdjęciach pozostawiają coś ze swojej wrażliwości, a to coś nie pozostawia obojętnymi oglądających. ?

  I o to chodzi.

  Uważam , że w fotografii jest większa siła niż w telewizji ? zatrzymanie kadru zmusza do myślenia?
  Telewizja trochę to wszystko spłyca ,podobnie radio ? bardziej rozwija wyobraźnię.
  Ale to tylko moje subiektywne zdanie.
  Przykład podobny:
  http://time4men.pl/polecamy/10-zdjec-ktore-wstrzasnely-swiatem.html

Leave a comment

Your email address will not be published.


*