Wysypisko – nowe otwarcie

Do redakcji dotarł materiał, którego autorem jest Andrzej Kaga. Tekst rzuca nowe światło na kwestię likwidacji, sprzedaży i dalszych losów wysypiska. Wynika z niego, że całe przedsięwzięcie z ekonomicznego punktu widzenia musi opierać się na rozbudowie składowiska. O jego likwidacji w najbliższym czasie nie może być mowy. Polecam lekturę.

035w

Czytając dokumenty dotyczące wyłonienia nabywcy prawa własności kompleksu nieruchomości o pow. 8,25 ha na których znajduje się m.in. IV kwatera składowiska odpadów w Pyskowicach, można dowiedzieć się, że ta użytkowana dotychczas przez Ekofol kwatera może całkowicie pomieścić 400 tys. m³ a dane na listopad 2014 pokazują możliwość składowania jeszcze 156 tys. m³.

Od listopada 2014 minęło 5 miesięcy a odpady ciągle są systematycznie dostarczane (zdjęcia obrazują porównanie zapełnienia kwatery w ciągu zaledwie jednego miesiąca marzec – kwiecień b.r.).

Natomiast od stycznia do listopada 2014, złożono w kwaterze 243 tys. m³ odpadów co daje miesięczną porcję śmieci wielkości 22090 m³, czyli dowieziono przez pięć miesięcy jeszcze 110 tys. m³ śmieci.

Jeśli nawet przyjmiemy, że nowy nabywca będzie zarabiał 50zł za 1m³, to całkowity obrót z pozostałego do wykorzystania miejsca na 46 tys. m³ śmieci wyniesie 2.300.000 zł, gdzie przetargowa cena wywoławcza wynosi 2.905.300 zł.

Koszty tej transakcji to także zainwestowanie w sprzęt mechaniczny taki jak : spychacz, ładowarka, zamiatarka, kompaktor, waga i jeszcze trudne do oszacowania koszty przeprowadzenia rekultywacji starej III kwatery i inne dodatkowe warunki umowne stawiane przez ogłaszającego drugi przetarg likwidatora.

Widać wyraźnie, że wybrana już przez likwidatora firma SG Synergia Sp. z o.o. z Pszczyny zasypując śmieciami IV kwaterę, za kilka miesięcy będzie budować nowe wysypisko tworząc Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) a sięgając po dotacje unijne i krajowe na wsparcie systemu gospodarki odpadami trwale wpisze się w rozwój Pyskowic tworząc PYSKOWICE – ŚMIECIOWICE.

Ciekawe czy nowy właściciel ma też świadomość faktu nieprawnego usytuowania wysypiska na zbiorniku wód podziemnych, bo na pewno takiej świadomości nie ma Samorząd Pyskowic na czele z W. Kęską który miał dość czasu aby wszystkimi możliwymi sposobami zablokować rozwój tej wątpliwej inwestycji.

Andrzej Kaga    

 

3 Comments on "Wysypisko – nowe otwarcie"

  1. Z przerażeniem patrze do czego dopuszcza urzędujący już 4 kadencje a tego roku 13 rok z rzędu (oby pechowy) burmistrz miasta PYSKOWICE  wacław kęska. Osobiście wstydzę się takiego burmistrza… przyznaje, z jeden raz na niego zagłosowałem ale jak w kolejnych kadencjach widziałem jego prymitywne chwyty wyborcze, obrzydzenie nabrałem do tego człowieka. A w kościole co niedziele – KATOLIK. Ludzie czy nie idzie coś zrobić żeby tą bandę nierobów (łącznie z jego pochlebcami – radnymi – wszyscy „ZA”) odprawić na zielona trawkę za takie tworzenie nam przyszłości w Pyskowicach?   Panie Dariuszu, Ja ciągle wierze że z pana pomocą wypierzemy te Pyskowickie brudy, i tego cuchnącego już od Gliwic raka odetniemy w porę… Pozdrawiam   PS Nie jestem żadnym opozycjonistą (mam to daleko gdzieś) tylko zwykłym mieszkańcem miasta Pyskowice.

  2. Nie idzie Krzychu ,nie idzie. To  Ssaczokliki i one egzystują jak patogen wszędzie gdzie się pojawią. Śmieć śmiecia śmieciem pogania i na nim doskonale zarabia. To złota żyła pod hasłem EKOLOGIA. Tyle ma jednak z nią wspólnego co realia III RP do złotego okresu Polski głoszonego przez Komorowskiego.

    Tu bez pomocy kosy i osy można marzyć o zmianach. Żadne demokratyczne działanie nie zmienią tego bez społecznego zainteresowania. A ono…ma to w du….e. Przykładem są Gliwice i przez to Ssaczokliki mają większą chcicę na kasę demokratycznie i legalnie zdobytą.. Są miszczami pomieszania z pomemlaniem ale to działa i przynosi Ssaczom zyski.

  3. Dobre sobie. Takiego Katolika, który co niedzielę chodzi do kościola ze złożonymi ,,ręcami" miałam za mobbera w pracy. Któregoś razu byłam gotowa wstać z ławki, podejść, pociągnąć za rękaw i zapytać ,, dokąd?''. Proszę nie myśleć kategoriami katolika. Ci ludzie mają jedną mamonę.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*