Wysypisko w Pyskowicach ważne dla gliwiczan!

Temat pojawił się w zasadzie sam, choć nowy może być tylko dla gliwiczan, bo pyskowiczan dotyczy przecież nieustannie. Był chociażby elementem walki wyborczej w ostatnich wyborach samorządowych. Chodzi o wysypisko śmieci, co do którego mieszkańcy miasta mają pewne podejrzenia, związane z ciężarówkami przyjeżdżającymi z odległych zakątków kraju, z nieustaloną zawartością. Nie uspokaja również fakt, że wysypisko płonęło już kilka razy, co przecież nie jest typowe dla wysypisk odpadów.

No dobrze, ktoś zapyta, ale jakie ma to znaczenie dla Gliwic? Ogromne! Otóż kwatery wysypiska znajdują się nad Głównym Zbiornikiem Wód Podziemnych nr 330 (zwanym zresztą Zbiornikiem Gliwice), z którego czerpana jest woda dla mieszkańców Gliwic. Pierwsze ujęcie wody znajduje się niespełna 2 km od wysypiska. Wysypisko znajduje się bez dwóch zdań w środku wyznaczonego obszaru ochronnego, który z jakichś tak naprawdę znanych tylko wtajemniczonym przyczyn, nie został do dziś ustanowiony, choć procedury ciągną się już ponad 3 lata.

Zanim zająłem się sprawą, w sposób przyjęty za standard działania Info-Postera zapoznałem się najpierw z odpowiednimi przepisami, potem sięgnąłem do hydrologii, wgłębiając się w zasady wyznaczania stref ochronnych – bezpośredniej i pośredniej itp. Zająłem się również ustaleniem kim są członkowie rady nadzorczej spółki, kontrolującej wysypisko, a także ustaleniem czy ktoś w jakikolwiek sposób monitoruje to kto i co przywozi na pyskowickie wysypisko.

Zapewniam, że to co ustaliłem raczej nie skłania do pozostania z założonymi rękami. Podkreślę raz jeszcze – pyskowickie wysypisko śmieci okazuje się problemem bardziej gliwickim niż mogłoby się nam wydawać. Nie dziwią zatem kroki, które póki co bez rezultatu, zostały podjęte np. przez gliwickich ekologów.

O sprawie, choć pod nieco innym kątem, pisały nie tak dawno Nowiny Gliwickie. Odsyłam do tekstu:

http://www.nowiny.gliwice.pl/wydarzenia,4745,0

Info-Poster już wkrótce poda inne istotne dla sprawy fakty. Pewne jest jedno – to dotyczy nas wszystkich.

Póki co, zwracam się z apelem do osób dysponujących zdjęciami samochodów przyjeżdżających na wysypisko, posiadających inne istotne informacje z prośbą o kontakt w tej sprawie pod adresem redakcja@info-poster.eu

Dotyczy to przede wszystkim pyskowiczan. Dyskrecja zapewniona. Wasze wysypisko, to nasz wspólny problem.

Dariusz Jezierski

5 Comments on "Wysypisko w Pyskowicach ważne dla gliwiczan!"

  1. No to ciekawostka dlaczego policja nic z tym nie robi albo inspektorzy odpowiednich wydziałów. W końcu z tekstu wynika, że to nie był jedyny transport. No ale ja się nie dziwię jeżeli okaże się, że ktoś z wydziału środowiska jest na pasku trucicieli. W końcu przykład idzie z Gliwic.

    • Niestety w Gliwicach nie ma Wydziału Ochrony Środowiska, jest tylko Wydział Środowiska, więc ochroną się nie zajmują. Na czyim pasku są, nie wiadomo, ważne jest to, że są dyspozycyjni i zależni od tzw. "góry" z pierwszego piętra UM.   I takie mamy efekty.

  2. Nie tylko cichaczem w nocy!!!! W dzień również przyjeżdżają TIR-y. Mam nakręcony filmik z kamery samochodowej jak w godzinach popołudniowych od strony wysypiska wyjeżdżają dwa TIR-y na poznańskich rejestracjach. Łatwo się domyślić w jakim celu się tam znalazły.

    Wybierajmy dalej samorządowców którym zależy tylko na pieniądzach, a sytuacja się na pewno nie poprawi!!!

  3. ludzie, tabice rejestracyjne świadczą tylko o tym , kto jest właścicielem pojazdu , a w wielu przypadkach jest to leasing, więc kręćcie sobie dalej te filmy bo i tak one nic nie wnoszą do sprawy

Leave a comment

Your email address will not be published.


*