Zamienił stryjek… post scriptum. List do JE Biskupa Ordynariusza Diecezji Gliwickiej

Szanowni Państwo, po moim ostatnim artykule http://info-poster.eu/zamienil-stryjek-czyli-oddajmy-kosciolowi-co-panskie-a-panu-co-koscielne/, pod materiałem ukazało się bardzo dużo komentarzy, a także otrzymałem wiele telefonów i e-maili z prośbą o wyjaśnienie tej bulwersującej sprawy. Dlatego postanowiłem wątek ten „pociągnąć” do samego końca i odsłonić prawdę nawet jeśli będzie ona niewygodna. W związku z tym 27 grudnia zatelefonowałem do Kurii Biskupiej z prośbą o spotkanie z Biskupem Ordynariuszem  w sprawie przedstawienia stanowiska. Grzecznie acz stanowczo ksiądz który odebrał połączenie poinformował mnie o podziale obowiązków w Kurii, w związku z czym sprawami gruntów nie zajmuje się ksiądz biskup tylko tzw. ksiądz ekonom. Otrzymałem zapewnienie, że moja prośba zostanie przedstawiona zainteresowanemu i dostanę „zwrotną” informację. No cóż, jak to bywa czas ucieka, autor czeka i… nic. W związku z brakiem informacji (choć z doświadczenia wiem, że brak informacji to „też informacja”) postanowiłem tym razem napisać list do J.E. Księdza Biskupa i oto poniżej przedstawiam jego treść do wiadomości zainteresowanych. Tak na marginesie dodam tylko, iż ciekaw jestem bardzo jak długo czekać będziemy w Redakcji na odpowiedź, ale najbardziej oczekiwana będzie jej treść. Zapewniam, że hołdując zasadzie jawności informacji oraz zgodnie z misją Info-Postera opublikujemy ją niezwłocznie po otrzymaniu.

                                                                                                          Jarosław Lewandowski


Gliwice, dn. 03.01.2013 r.

Jego Ekscelencja
Biskup Ordynariusz
Diecezji Gliwickiej
Ks. Jan Kopiec

 

Szanowny Księże Biskupie,

na jednej z ostatnich sesji Rady Miasta Gliwice tj. 19 grudnia były poddane głosowaniu uchwały dotyczące likwidacji Szkoły Podstawowej nr 24 i Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 2. Obie te szkoły wchodziły w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 6 w Gliwicach, który to zespół mieścił się przy ul. Ks. Ziemowita 3 w bezpośrednim sąsiedztwie gliwickiej Katedry. Jak wiadomo szerokiemu gronu mieszkańców Gliwic prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz bez skrupułów, w okrutny sposób pozbawił dzieci niepełnosprawne Ich „drugiego domu”, miejsca gdzie czuły się bezpiecznie. Nie chcąc rozpisywać się w tym miejscu o całej tej sprawie, w razie zainteresowania. zapraszam księdza biskupa na stronę www.info-poster.eu, gdzie znajduje się kilka artykułów mojego autorstwa, na ten temat. Wspomniana powyżej sesja RM, dla mnie jako dziennikarza, a przede wszystkim ojca dziecka niepełnosprawnego, które było uczniem tegoż zespołu, była o tyle ciekawa, iż wreszcie Prezydent Miasta Gliwice Frankiewicz odpowiedział SZCZERZE na pytanie: co stanie się z budynkiem po ZSOS nr 6. Odpowiedź była co najmniej szokująca dla wszystkich Rodziców dzieci oraz tej części radnych Rady Miasta i społeczności gliwickiej, którzy w sposób heroiczny walczyli o zwrot budynku wieloletniemu użytkownikowi czyli niepełnosprawnym dzieciom. Odpowiedź ta brzmiała: „…oddamy budynek Kurii Biskupiej w zamian za działki…”. Skutkiem tej sesji był artykuł mojego autorstwa (http://info-poster.eu/zamienil-stryjek-czyli-oddajmy-kosciolowi-co-panskie-a-panu-co-koscielne/), który spowodował bardzo duży odzew, tak w postaci komentarzy pod materiałem, jak i telefonów oraz e-maili które otrzymałem. Po takiej reakcji społecznej temat ten nie może zostać bez wyjaśnienia, chociażby ze względu na szacunek dla Czytelników, dlatego 27 grudnia zatelefonowałem do gliwickiej Kurii Biskupiej z prośbą o oficjalne stanowisko J.E. Księdza Biskupa. Duchowny który odebrał połączenie poinformował mnie, że takimi sprawami zajmuje się tzw. ksiądz ekonom i przekaże Mu prośbę o spotkanie. Do dzisiaj tj. 03.01.2013 r. minęło 5 dni roboczych w czasie których nie było żadnego odzewu ze strony Kurii. Jak wspomniałem wyżej sprawa ta bardzo bulwersuje mieszkańców Gliwic, którzy nie pozostają obojętni na los dzieci niepełnosprawnych, dlatego zwracam się z pytaniem do Waszej Ekscelencji: CZY TO PRAWDA, ŻE BUDYNEK ZSOS NR 6 PRZY UL. KS. ZIEMOWITA 3, PODSTĘPNIE ZABRANY DZIECIOM, ZGODNIE ZE SŁOWAMI PREZYDENTA FRANKIEWICZA ZOSTANIE ODDANY GLIWICKIEJ KURII BISKUPIEJ W ZAMIAN ZA DZIAŁKI ???

Szanowny Księże Biskupie pytanie jest ważne dlatego, że pan Frankiewicz i Jego współpracownicy przez ponad półtora roku oszukiwali gliwiczan, a w szczególności Rodziców tych dzieci, iż budynek jest w stanie katastrofalnym i zagraża bezpieczeństwu użytkowników, a tu nagle oświadcza, będzie zamiana tej (wg Jego słów katastrofy budowlanej) na działki inwestycyjne na linii UM Gliwice – Kuria. Szczerze mówiąc nie wierzę w „dobre intencje” tej transakcji, gdyż zabrakło w niej najważniejszego: dobra dzieci tak skrzywdzonych przez los. I pomimo, iż są One umieszczone w innych szkołach w mieście, niestety nie jest to Ich miejsce. Cały trud i ogrom pracy włożony przez Rodziców i specjalistów w zapewnienie Im poczucia bezpieczeństwa i wartości własnej poszedł na marne, bo jak ma się czuć istota ludzka, nie dość że wyalienowana ze społeczeństwa z powodu swojej niepełnosprawności, to jeszcze na dodatek wyrzucona jak „zbędny balast” za burtę tej Arki, jaką było dla Nich ZSOS nr 6 i jak „balast” przerzucane falami „oceanu” pomysłów pana Frankiewicza z miejsca na miejsce.

Dlatego jeszcze raz proszę Waszą Ekscelencję o odpowiedź na postawione pytanie, gdyż tylko jasne i prawdziwe wyjaśnienie każdej sprawy powoduje, iż żyje nam się lepiej we wzajemnym szacunku i zaufaniu do siebie.

Z poważaniem

Jarosław Lewandowski,  redaktor

 

13 Comments on "Zamienił stryjek… post scriptum. List do JE Biskupa Ordynariusza Diecezji Gliwickiej"

 1. Brawo, czekam(y) na odpowiedź. Niestety jak znam życie, odpowiedź będzie pokrętna i omijająca tak istotny i bolesny temat.

 2. To przecież od dawna było ukartowane.

  • Drogi „gliwiczaninie” nie sądź, a nie będziesz sądzony !!! Pozwólmy wypowiedzieć się zainteresowanym, a nie od razu Ich oskarżać. Na to zawsze będzie czas. Jeśli będzie odpowiedź to bardzo dobrze, jeśli nie to Kuria postawi się w bardzo złym świetle i nie będzie mogła mieć ŻADNYCH pretensji do Czytelników o jakikolwiek komentarz lepszy czy gorszy. Pozdrawiam, Jarek Lewandowski

 3. Biskup jeszcze zanim do nas zawital paradowal publicznie w charakterystycznej masonskim fartucho-ornacie, zdobionym haftami w ksztalcie zloto-czerwonego kola, z krzyzem wewnatrz niego utworzonym z czterech wegielnic, usytuowanym na szczycie piramidy.
  http://www.360opole.pl/images/stories/foto/newsy/06.01.2012_msza_pozegnalna/_MG_3443.jpg
  http://s.v3.tvp.pl/images/7/6/5/uid_765bbbee0c746f608af4bbb3cecbaa8f1325860940863_width_700_play_0_pos_3_gs_0.jpg
  Wegielnica z cyrklem to najbardziej znany symbol masonerii. Cyrkiel moze tu byc symbolizowany przez kolo.

  A tu w czasie ingresu uchwycony przez fotoreportera charakterystyczny dla masonów dyskretny uścisk dłoni „same as given”
  http://papiez.wiara.pl/files/12/01/28/771134_120128_Ingres_07_4.jpg

  filmik instruktarzowy 🙂
  http://www.youtube.com/watch?v=EPgAw5HxeFw

  Ponizej link do strony gliwickiej kurii. W lewym gornym rogu znajduje sie logo masonskie biskupa Kopca – pionowa bandera z trojkatnym wycieciem (piramida) i z kolem (cyrklem) nad nim. Bardzo to przypomina hafty na wyzej pokazanym ornacie.
  http://www.kuria.gliwice.pl/

 4. WNIKLIWY OBSERWATOR | 3 stycznia 2013 at 9:14 pm | Odpowiedz

  Trzeba przyznać, że to spora odwaga cywilna. Niewielu dziennikarzy zdobyłoby się na taki krok. Księża katoliccy, a zwlaszcza biskupi, nie lubią, gdy się im zagląda do kieszeni i ocenia wartość ich majątku. Kościelne dobra materialne, a szczególnie nieruchomości, są zazdrośnie strzeżone i otoczone ścisłą tajemnicą przez funkcjonariuszy Pana Boga. Duchowni katoliccy (w przeciwieństwie do ewangelickich) uważają, że zwykli śmiertelnicy nia mają prawa nawet wspomnieć o ich – często ogromnych – majątkach. Jestem więc pełen podziwu dla Jezierskiego i Lewandowskiego. Z uporem drążą oni temat bardzo niewygodny i drażliwy dla biskupa Kopca. Ciekawe, jak zakończy się to starcie z wszechwładnym biskupem…

  • Od Redakcji: Redakcja nie traktuje sprawy jako „starcia”, czy jakiejkolwiek formy próby sił. Zygmunt Frankiewicz zasugerował, że Kuria ma przejąć budynek po szkole. My zadajemy Kurii pytanie, czy to potwierdza, jako ewentualna druga strona zasugerowanej przez Frankiewicza transakcji. Pytanie jak każde inne dotyczące mienia komunalnego i jak zadawane każdej innej osobie. Nie narusza sacrum, czy kwestii wiary i przekonań kogokolwiek, lecz dotyczy spraw ekonomicznych sensu stricto. Szkoda zatem, że wskazany przez rozmówcę p. Lewandowskiego „ekonom” nie zechciał tak pytania potraktować i zwyczajnie na nie odpowiedzieć.

 5. Czyli znaczy się autor posłał list na Berdyczów, gdyż albo mu nie odpowiedzą albo będą odsyłali od Annasza do Kajfasza.

 6. Czy dzisiaj będzie nowy odcinek drugim okiem dwutygodnik obywatelski?

  • Niestety, z informacji które posiadam wynika, że Drugim Głosem nie będzie na razie kontynuowany. Przewidziany był póki co do końca 2012.

 7. GOGOL PRZEJAZDEM | 4 stycznia 2013 at 10:26 am | Odpowiedz

  http://fotozrzut.pl/zdjecia/8fa72eed13.jpg

  INSTYTUCJA Kościoła zaczyna mi przypominać biblijną WIEŻĘ BABEL.
  Ci „murarze” u góry- kierownicy, czekają, aż ci robotnicy na dole im podają cegły.
  I wydaje im się ,że będąc baaaaardzo wysoko sięgają prawie nieba.
  Już prawie łapią Pana naszego za nogi. A to im się tylko wydaje , droga jeszcze daleka…
  Ale, są tak wysoko, że nas prawie nie widzą, nie dostrzegają nas i nasze problemy -tylko czasami – jak chmury nie przywieje.
  Panowie, to się nie uda. Ta budowla nie ma szans, w takim stylu.
  ZACZYNAMY ROZMAWIAĆ INNYMI JĘZYKAMI.
  IDŹMY W SZERZ= NIE WZWYŻ !
  http://www.youtube.com/watch?v=hk6FvRbbEl0
  Gogol Przejazdem – katolik myślący

 8. Mirella Czajkowska-Turek | 4 stycznia 2013 at 1:58 pm | Odpowiedz

  Czekam z niecierpliwością na odpowiedź Kurii. Popieram słowa Infopostera- nie o starcie chodzi i jątrzenie…

 9. Życzę cierpliwości w oczekiwaniu na odpowiedź…Ja na odpowiedź w sprawie pomocy kurii w celu uzyskania zewnętrznych środków finansowych na remont kościoła św. Bartłomieja czekam już od maja zeszłego roku….Obecny kanclerz kurii ks. Krzysztof Domoradzki zapewnił mnie, że otrzymam odpowiedź w stosownym czasie czyli może nawet za 100 lat….Kuria jako urząd nie ma w ogóle kultury urzędowej….trudno się dodzwonić…a jak już się człowiek dodzwoni to i tak albo księdza, w tym wypadku też chciałem rozmawiać z ks. Bernardem Kojem ekonomem, nie ma, albo nie może rozmawiać. Wielokrotnie prosiłem o oddzwonienie bez efektu….Kościół jako instytucja w Polsce to kolejna Grupa Trzymająca Władzę….przy tym z nie przejrzystymi finansami…co tylko pogarsza obraz w obliczu różnych afer….

Leave a comment

Your email address will not be published.


*