Zaolszany – wokół składowiska

Być może człowiek, zmieniwszy swoje naturalne

otoczenie, zwróci się w końcu w innym kierunku

i zacznie zmieniać siebie samego.

                                                            W. Durant

Pod koniec 2003 r. Burmistrz Kęska wprowadził w życie Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla Zaolszan najwyraźniej po to, aby zarządca wysypiska mógł bez przeszkód skupować ziemię od rolników pod dalszą rozbudowę śmietniska.

Ekofol zakupił 10 działek o pow. prawie 9 ha, także w ten nie do pogardzenia interes wszedł v-ce Leszczyński sprzedając Ekofolowi w 2013 r. działkę o pow. 2 ha za kwotę 350 tys. zł. mając przy tym pełną świadomość jak negatywne są opinie mieszkańców na temat funkcjonowania wysypiska.

Na swoim już gruncie Ekofol wybudował największą z kwater, czyli IV kwaterę, sortownię, kompostownię, oraz plac rozbiórki odpadów.

Dopóki teren wysypiska zajmowały trzy kwatery, których właścicielem było Miasto Pyskowice, były one właściwie krajobrazowo niezauważalne, natomiast po wykopaniu miejsca pod IV kwaterę możemy podziwiać ogromną hałdę ziemną, która jest wyraźnie widoczna z każdej strony miasta.

Te zdjęcia pokazują jak wygląda najbliższe otoczenie składowiska i jak można bez krzty wyobraźni zmieniać najbardziej urokliwą część Pyskowic w koszmar uprzemysłowionego terenu.  

Andrzej Kaga

005 K 006 K 021 K 027 K 027 K_ 032 K 033 K 058 K 061 K 065 K 099 K 116 K 118 K

 

2 Comments on "Zaolszany – wokół składowiska"

 1. Być może człowiek, zmieniwszy swoje naturalne
  otoczenie, zwróci się w końcu w innym kierunku
  i zacznie zmieniać siebie samego.

  Piękne słowa 🙂

  Pokazane zdjęcia potwierdzają tylko to, dopóki będą warunki życie zawsze zwycięży 🙂

  Teren kiedyś była naprawdę super, tzw. koniówki, na 1 czerwca chodziliśmy tam całymi klasami na "piknik", znajdowało się tam pierwsze w roku grzyby, często tzw. rudkapy (koźlarze czerwone) , niestety to już przeszłość, chyba że sama natura sie tym zajmie, bo człowiek to tylko pogorszy… 

 2. BURMISTRZ MA GDZIEŚ NASZE PYSKOWICE! PO PRZEJŚCIU NA EMERYTURKĘ BĘDZIE SOBIE ŁOWIŁ RYBKI W SWOICH CZYSTYCH I EKOLOGICZNYCH STAWACH HODOWLANYCH, Z DALA OD PYSKOWIC!. NIE ROZUMIEM JAK LUDZIOE MOGLI NA NIEGO GŁOSOWAĆ!!!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*