Zapalmy znicze na grobach patriotów!

Nie wszyscy – być może – wiedzą, że na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach znajduje się wiele grobów polskich patriotów o szczególnych zasługach dla Ojczyzny. Przypadające w drugim dniu listopada tradycyjne Zaduszki są znakomitą sposobnością, by o nich publicznie przypomnieć.

Do tego zacnego grona należą z pewnością Leon Berbecki (1875-1962) i Bolesław „Jacyna” Jatelnicki (1890-1972), wybitni przedstawiciele przedwojennej polskiej generalicji, skupionej wokół postaci marszałka Józefa Piłsudskiego. Leon Berbecki (generał broni) był związany z naszym miastem przez ostatnie 16 lat swojego życia. Był dotkliwie represjonowany przez komunistyczne władze PRL. Zmarł w Gliwicach, w ponurym okresie rządów Władysława Gomułki.

Bolesław Jatelnicki (generał brygady) nie wrócił zaś do kraju po zakończeniu II wojny światowej. Pozostał w Szkocji. W czasach stalinowskich władze PRL pozbawiły go obywatelstwa polskiego. Z rodziną utrzymywał wyłącznie kontakt korespondencyjny. Zmarł ponad 40 lat temu w Edynburgu. W wyniku starań córki sprowadzono jego ciało do kraju. Zapalmy na ich grobach – w dowód pamięci – symboliczne znicze!

grob-gen-jatelnickiego

 W celu ułatwienia poszukiwań warto zapamiętać lub zapisać sobie na kartce lokalizację obu nagrobków: gen. Berbecki – sektor B6, nr rzędu – B, numer grobu – 6, a gen. Jatelnicki  – sektor  D9, numer rzędu – 1, numer grobu – 7.

Zbigniew Lubowski

Be the first to comment on "Zapalmy znicze na grobach patriotów!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*