Zaplanuj weekend – Dwa światy, czyli w zakamarkach Wrocławia (cz. 2)

Są w każdym mieście miejsca magiczne i niezwykłe. Dziś zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią naszego przewodnika po Wrocławiu. Spróbujemy Was zachęcić do poszukiwania magii Wrocławia…

Przechadzając się ulicą Szewską trafiamy przed drzwi maleńkiego Antykwariatu Naukowego. Wchodząc do niego czujemy się tak, jakbyśmy właśnie weszli do innego świata. Zapach starych książek, panujący w pomieszczeniu lekki półmrok… Mimo położenia przy dość często uczęszczanej ulicy, wewnątrz panuje niemal całkowita cisza. Wchodzimy więc między regały. Czujny poszukiwacz z pewnością znajdzie stare podręczniki do nauki łaciny, przepiękne starodruki sprzed kilku wieków, pisane często po niemiecku, książki dla studentów medycyny, a także tomy dla miłośników historii. Magia tego miejsca w dużej mierze wynika jednak z czegoś innego. W pewnym momencie gość zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest sam. Oglądając się za siebie widzi wspaniałego rudego kocura, który wolnym krokiem wychodzi z zaplecza. To właśnie Dante, szef Antykwariatu. Dante toleruje wszystkich odwiedzających, za co oni odwdzięczają mu się szczerym uwielbieniem. Kot bez skrępowania wskakuje na witryny, regały z książkami i ladę, patrząc na nas tak, jakby zaglądał do naszej duszy…

Antykwariat ma także stronę internetową z wyszukiwarką książek ? polecamy poświęcić chwilę czasu. Można tam bowiem znaleźć prawdziwe rarytasy. Z całą pewnością możemy jednak dodać, że nic nie zastąpi odwiedzin w siedzibie sklepu.

www.antykwariat.art.pl

Kolejnym zakątkiem, którego będąc we Wrocławiu nie można ominąć, są Stare Jatki.

Nazwa tego miejsca pochodzi od rzeźni, które znajdowały się tam w XIII wieku. Dawniej były to wyłącznie kramy, na których sprzedawcy wystawiali swoje towary, z czasem jednak ludzie zaczęli zamieszkiwać koło swoich stanowisk.

 

W XIV wieku drewniane domki zostały zastąpione stabilniejszymi, murowanymi konstrukcjami. Zniszczone w 1945, szybko zostały odbudowane ponownie. Dziś o dawnych rzeźniach przypominają jedynie drewniane klapy do położonych pod uliczką chłodni oraz oryginalne nadproże z domu rzeźnika z płaskorzeźbami, przedstawiającymi idące na ubój bydło.

Pod koniec XX wieku dawne jatki przerobiono na… galerie sztuki. Obecnie w części zabudowań znajdują się małe sklepiki, w których można kupić różne piękne rzeczy.

W 1997, aby uczcić miejsce, w którym zginęło wiele zwierząt, postawiono taką oto tablicę:

Obok niej znajduje się także wiele naturalnej wielkości figur, przedstawiających zwierzęta.

 

Ich twórcy zadbali o realizm. Wykazali się przy tym także wielkim poczuciem humoru. Co przedstawiają te miniaturowe rzeźby ? pozostawiamy domysłom Czytelników:

 

Przy Starych Jatkach możemy spotkać krasnala Rzeźnika (o Krasnalach więcej w poprzedniej części: http://info-poster.eu/zaplanuj-weekend-szlakiem-krasnali-czyli-do-wroclawia-cz-1/). Zobaczymy również kolejną ciekawą tablicę:

Jest to praca wrocławskiego artysty Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Nosi tytuł ?Tablica Ku Czci Prostych Działań?. Po raz pierwszy odsłonięto ją w 1978. Od 1994 sam autor odsłania ją co roku. Czynność ta zajmuje mu całe siedem minut…

Przypominamy, jak dojechać…

Z Gliwic:

Opcja dla niecierpliwych i oszczędnych: Pociąg TLK/ dojazd bezpośredni/ czas dojazdu: około 2 godziny 20 minut/ cena biletu normalnego: 38 złotych

Z Bielska-Białej:

Opcja dla niecierpliwych i oszczędnych: Pociąg Inter Regio/ dojazd bezpośredni/ czas dojazdu: około 4 godziny/ cena biletu normalnego: 40 złotych 50 groszy

Gdzie zjeść?

Na wrocławskim Rynku znajduje się bardzo przyjemna restauracja SUSHI, która często proponuje swoim klientom ciekawe promocje. Pyszne jedzenie i wspaniała atmosfera ? gorąco polecamy!

Gdzie uzyskać dodatkowe informacje?

?Dolnośląska Informacja Turystyczna?

Punkt czynny od 10.00 do 18.00

Sukiennice 12, 50-107 Wrocław

tel. + 48 ( 71 ) 342 01 85 ; fax + 48 71 342 28 98

e-mail: wroclaw-info@itwroclaw.pl

Magdalena Jezierska

1 Comment on "Zaplanuj weekend – Dwa światy, czyli w zakamarkach Wrocławia (cz. 2)"

  1. ??Są w każdym mieście miejsca magiczne i niezwykłe. Dziś zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią naszego przewodnika po Wrocławiu. Spróbujemy Was zachęcić do poszukiwania magii Wrocławia??

    RACJA:
    http://www.matematyka.wroc.pl/doniesienia/wrocławscy-nobliści

Leave a comment

Your email address will not be published.


*