Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Jarosława Kołodziejczyka

W związku z otrzymanymi informacjami dotyczącymi śledztwa prowadzonego w sprawie podejrzenia dokonania przestępstw przez byłą księgową GKS PIAST SA, oraz skompletowaniem informacji dotyczących przekroczenia uprawnień i dokonania operacji finansowych bez należytej podstawy prawnej, w poniedziałek złożę w Prokuraturze Rejonowej Gliwice-Wschód zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez zawieszonego obecnie prezesa GKS PIAST SA Jarosława Kołodziejczyka.

Posiadane informacje rozszerzę i skomentuję w jednym z kolejnych tekstów. Oto treść zawiadomienia:

 

Prokuratura Rejonowa Gliwice-Wschód
ul. Dubois 16, 44-102 Gliwice

 

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Niniejszym zawiadamiam, że Jarosław Kołodziejczyk, działając jako wiceprezes GKS PIAST SA dopuścił się przestępstw, polegających na przekroczeniu uprawnień i przyjęciu korzyści w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Dopuszczając się wymienionych czynów działał na niekorzyść zarządzanej przez siebie spółki.

 

Uzasadnienie

 1. Za wiedzą wiceprezesa Jarosława Kołodziejczyka, z naruszeniem obowiązujących regulacji prawnych, wypłacano pracownikowi spółki Adamowi Fudali wynagrodzenia, wykorzystując w tym celu fikcyjne wyjazdy służbowe.

  Sam Adam Fudali oświadczył w piśmie do Rady Nadzorczej, iż część wynagrodzenia miał mieć wypłaconą „w delegacjach”. Pismo to załączam, jako materiał dowodowy wraz z wystawionymi fikcyjnymi poleceniami wyjazdu. Niektóre z nich zostały rozliczone i „należną” kwotę wypłacono zainteresowanemu. O całym procederze musiały wiedzieć osoby odpowiedzialne za tę sferę działalności spółki, w tym zwłaszcza podpisujący dokumentację wiceprezes Jarosław Kołodziejczyk.

  Zwraca uwagę bezczynność powiadomionego o całej sytuacji organu nadzoru. W efekcie podjęto działania, które polegały na skłonieniu Adama Fudali do złożenia poświadczającego nieprawdę oświadczenia (załączonego jako materiał dowodowy).

 2. Miały miejsce przypadki korzystania z usług PUH Trzy Światy (faktura nr 11-FVS/0017 załączona jako materiał dowodowy), które to usługi realizowano bez wiedzy sprawującego wówczas funkcję prezesa spółki GKS PIAST SA Józefa Drabickiego. Odmówił on uznania faktury oświadczając, że „nie wyrażał w jakiejkolwiek formie oświadczenia” odnośnie usług wskazanych w fakturze i zwracając uwagę na fakt, że zgodnie ze Statutem spółki do skutecznego składania oświadczeń woli w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie obu członków zarządu (kopię oświadczenia przedstawiam jako materiał dowodowy). W odpowiedzi właściciel restauracji wysłał pismo, w którym podaje wyraźnie, że usługi noclegowe i gastronomiczne zostały „skonsumowane przez zawodników, trenerów i działaczy GKS PIAST”.FAKTURA

 3. ODMOWA

 4. Jarosław Kołodziejczyk wykorzystywał pracownicę zatrudnioną przez spółkę do czynności porządkowych do świadczenia przedmiotowych usług dla niego. Działo się to w godzinach pracy, przez kilka miesięcy. Jako materiał dowodowy załączam tu oświadczenie podpisany przez pracownicę.

Oświadczenie

Dowody:

 1. Pismo Adama Fudali do rady nadzorczej GKS PIAST SA, przekazane na ręce jej przewodniczącego Rudolfa Widziszowskiego – wpłynęło do spółki 12 września 2012 roku

 2. Oświadczenie Adama Fudali z 4 grudnia 2012 roku

 3. Kserokopia rozliczonej delegacji (Polecenie wyjazdu Służbowego 101/2012) na kwotę 838,74 zł, sprawdzone pod względem formalnym i rachunkowym przez Jarosława Kołodziejczyka.

 4. Oryginały Poleceń Wyjazdu Służbowego (121 i 122/2012) sprawdzone pod względem formalnym i rachunkowym przez księgową Joannę Paruch, oraz oryginał PWS bez numeru i bez podpisów, przygotowany przez Adama Fudali do przedłożenia.

 5. Faktura z Restauracji Trzy Światy nr 11-FVS/0017 z 10 listopada 2011 roku na kwotę 18.312,00 zł.

 6. Pismo prezesa Józefa Drabickiego z 28 listopada 2011 roku, odmawiające przyjęcia faktury.

 7. Pismo z PUH „Trzy Światy” z wyjaśnieniami odnośnie przedmiotowej faktury.

 8. Oświadczenie pracownicy spółki Danuty Szwajnoch.

Dariusz Jezierski

13 Comments on "Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Jarosława Kołodziejczyka"

 1. Ciągle zaskoczony | 22 marca 2014 at 4:35 pm | Odpowiedz

  Zdziwienie, że do takich przekrętów  (wyłudzania pieniędzy)  mogło dojść,  a  i  PODZIW  DLA  REDAKTORA  ZA  JEGO  PRACĘ.

 2. Lokalny okarżyciel Dariusz Jezierski bardzo selektywnie oraz instrumentalnie traktuje określone osoby powiadamiając opinię publiczną, że jednej z nich "grozi więzienie", nie zgłaszając oficjalnie sprawy do wiadomości rady miejskiej, wojewody a także właściwych organów. W opisywanym przypadku zastanawiające jest to, że tych spraw nie dostrzegają i nie zgłaszają członkowie organów spółki, przedstawiciel zarządu i rady nadzorczej spółki Piast S.A., a czyni to osoba trzecia.

  • Dlaczego komentujący pisze „nie zgłaszając”, kiedy wyraźnie napisałem, że zgłoszę nawet RM Knurowa? Oficjalnie to znaczy na piśmie. Mam nadzieję, że komentujący zauważył, że po piątku następują dni wolne od pracy… Tyle, tytułem komentarza… Mam też nadzieję, że komentujący uzna prokuraturę za „właściwy organ” – a tam trafią zawiadomienia dotyczce zarówno radnych, jak i prezesa. Zgadzam się jednak, że jest to wyręczanie – niestety – organów właściwych.

   „Określone osoby”? Oczywiście – same się niestety „określają”, a odpowiednie organy informuję zawsze i w każdym przypadku, gdy zdobędę dowody popełnienia czynów niezgodnych z prawem.

   • państwo prawa | 22 marca 2014 at 6:30 pm | Odpowiedz

    To jest totalna degnengolada i porażąjący obraz rzeczywistości jeśli "lokalny obywatelski dziennikarz" musi wyręczać w działanich organy spółki, władze miasta i radnych, na których ciąży obowiązek reagowania w przypadku zaistnienia opisywanych sytuacji, a przede wszystkim niezrozumiała jest bierność organów kontroli państwowej. Czytając kolejne newsy doprawdy zastanawiajace jest co się dzieje w Gliwicach!

 3. Faktura zawiera pozycję – "usługi noclegowe". Jeżeli zostały one skonsumowane przez zawodników, działaczy i trenerów, to znaczy że co? Mieszkając w Gliwicach nie mogli wydać 15 pln na taxi? Musieli wydać prawie 6 tysi na noclegi?! Żenada, oszukiwać też trzeba umieć.

  • Niekoniecznie musieli tam spać. Mogli te pokoje wykorzystywać na godziny z osobami towarzyszącymi;)

  • Kołodziejczyk to ciekawy typ gdzie się pokaże to są przekręty. sprawdzić jego karierę zawodowa od dyz ruchu na stacji Katowice kto takiego szubrawca rekomendował na prezesa piasta Gliwice ma na pewno poparcie polityczne od pani poseł pierzchały to i są intratne stanowiska. prześwietlcie jego karierę to się ciekawych rzeczy dowiecie szczególnie powinna się zająć panem Jareczkiem prokuratura

 4. To niestety "normalna" praktyka, czyli zgrupowanie przedmeczowe. 2011-11-05 18:00 I liga, Kolejka 18  Piast Gliwice  2-1  Wisła Płock. Proszę pamiętać, że była to jednak I liga, zupełnie inne warunki, przed każdym meczem zawodnicy dobę poprzedzającą spędzają razem – trening, rozruch, wspólna motywacja, hotel etc. Pytanie o zasadność, skoro nawet Bayern Monachium uznał, że to bezsensowne wydawanie pieniędzy i przed meczem rozgrywanym u siebie, zawdonicy po prostu przyjeżdżają kilka godzin przed meczem (w końcu ich pracą) bezpośrednio z domów na stadion. U nas jednak jest inaczej i większość klubów organizuje kosztowne zgrupowania przedmeczowe. W przypadku polskiej ligi kopanej proponuję, żeby piłkarze sami płacili nie tylko za hotele, ale i kibicom za przyjście na stadion. No i oczywiście zero kasy z samorządów, to co dzieje się w Gliwicach, Katowicach czy Zabrzu powinno chyba tak naprawdę zbadać CBA czy NIK i nie z donosu, tylko z urzędu… 

  • Spokojnie… 🙂 W piśmie wyjaśniającym z PUH „Trzy Światy” (załączonym jako materiał dowodowy) jest wyraźnie napisane, że jest to faktura zbiorcza za różne usługi (jeśli tyle miałoby kosztować „zgrupowanie” w I lidze, proszę policzyć ilość kolejek w Ekstraklasie!), z których pierwsza została wykonana 23 sierpnia 2011 roku. Po drugie – o jakich to „zgrupowaniach” nie wie prezes klubu??? – patrz oświadczenie Józefa Drabickiego. Po trzecie, posiadam inne podobne faktury, w tym opiewającą na ponad 3 tys zł za wynajęcie sali (z terminów wynika, że być może na Wigilię tym razem). Dodajmy – w sytuacji, kiedy Piast miał już od wielu miesięcy SALĘ w nowym budynku stadionowym (ponad rok trwało „wyłonienie” firmy, która będzie ją obsługiwała pod kątem gastronomii).

   Oczywiście, że ta sprawa kwalifikuje się do poważnego zbadania. Niestety, w Gliwicach, mimo zwracania na tę sprawę uwagi szanownych radnych (wiele miesięcy temu), wciąż jednak pozostaje taka droga zwrócenia uwagi na wielkopańskie marnotrawienie publicznych pieniędzy.

 5. A oto wypowiedz byłego wiceprezesa Piasta Zbigniewa Koźmińskiego z grudnia 2011 r. 

  …Ci ludzie mnie śmieszą. Mnie to mogą oceniać fachowcy, a nie pan prezydent Wieczorek, pan Kołodziejczyk i paru innych dziwnych, śmiesznych ludzi. Kołodziejczyk spadł z księżyca….

  Cały tekst: http://gliwice.gazeta.pl/gazetagliwice/1,95519,10888838,Kozminski_o_wladzach_Piasta__Ci_ludzie_sa_smieszni.html#ixzz2wm1aYPE2

  • Piast będzie wielki, tylko wtedy, kiedy odsunie się od decyzji pana Wieczorka. Inaczej ci wszyscy ludzie doprowadzą klub do kanału – grzmi Koźmiński.

    

    

Leave a comment

Your email address will not be published.


*