Zburzyć gimnazja?

Rozpoczął się ostatni rok istnienia gimnazjów w ich dotychczasowej postaci. W roku szkolnym 2016/2017 funkcjonuje w Gliwicach jeszcze 20 publicznych gimnazjów, podporządkowanych władzom samorządowym miasta. Co się z nimi stanie za rok, po wejściu w życie planowanej reformy oświatowej, zakładającej ich całkowite unicestwienie?

Tylko cztery z gliwickich gimnazjów są samodzielnymi placówkami edukacyjnymi w osobnych budynkach (przy ulicach: Księcia Ziemowita 12, Jasnogórskiej 15-17, Asnyka 36 oraz Lipowej 29). Szesnaście pozostałych gimnazjów – to części składowe rozmaitych zespołów szkół (przy ulicach: Sikornik 34, Gomułki 16, Przedwiośnie 2, Orląt Śląskich 25, Partyzantów 25, Kozielskiej 1a, Syriusza 30, Zimnej Wody 8, Górnych Wałów 29, Wróblewskiego 9, Dolnej Wsi 74, Gierymskiego 7, Sikorskiego 134 oraz Płockiej 16). Dwie różne placówki z miejskiej listy mieszczą się w budynkach zajmowanych już przez inne gimnazja. Mają więc wspólne adresy.

Powrót do rozwiązań z czasów PRL

Wszystkie te szkoły mają ulec likwidacji, zgodnie z programem wyborczym PiS. Rządząca partia uważa bowiem, że utworzone w Polsce przed 17 laty gimnazja są niepotrzebne. Nauczanie ma być w naszym kraju prowadzone w 8-letnich podstawówkach i 4–letnich liceach, jak już było w czasach PRL. To chyba kolejny powrót do systemowych rozwiązań z przeszłości.

Proces likwidacji gimnazjów ruszy – jak zapowiadają politycy PiS – z dniem 1 września 2017 roku. Gimnazjalna kadra nauczycielska trafi ponoć do innych szkół – zapewnia solennie Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Jaki los spotka natomiast budynki, które są siedzibami poszczególnych gimnazjów?

Patronat noblistów nie pomoże

To pytanie wydaje się szczególnie istotne w odniesieniu do czterech obiektów zajmowanych tylko przez gimnazja. Jednym z nich jest – dla przykładu – budynek przy ul. Jasnogórskiej, w którym mieści się Gimnazjum nr 3 z oddziałami dwujęzycznymi, noszące niebanalne imię Noblistów Polskich.

gimn

Gimnazjum z wyrokiem śmierci…

Zaszczytny patron kolegialny szkoły (Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska) nie uratuje jej zapewne przed unicestwieniem.

Dlaczego? Bo wyrok śmierci już zapadł, bez możliwości wniesienia apelacji. Obecna ekipa rządowa z uporem likwiduje wszystko to, co stworzyli jej poprzednicy. Nie wiadomo tylko, czy ministerialni likwidatorzy uznają, że mury obiektu też muszą zniknąć z powierzchni ziemi, by kamień na kamieniu nie pozostał z okresu rządów Jerzego Buzka, kiedy to w całym kraju powstawały gimnazja.

Antygimnazjalna histeria

Warto tu przy sposobności przypomnieć, że ich twórcą nie był żaden polityk PO – jak można by sądzić na podstawie antygimnazjalnej histerii rozpętanej przez PiS – lecz prof. Mirosław Handke, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w latach 1993-1997, który potem został ministrem edukacji narodowej w ekipie Buzka. W 1999 roku doprowadził on do urzeczywistnienia gruntownej reformy oświatowej w Polsce.

Kto będzie – w razie potrzeby – burzył siedzibę gimnazjalnej „trójki”? Czy w tej sprawie trzeba będzie rozpisać publiczny przetarg na rozebranie budynku do gołego gruntu? Która firma dostąpi zaszczytu fizycznej anihilacji diabelskiego wynalazku edukacyjnego z końca XX wieku?

Hurtownia w szkole?

A może budowla zostanie jednak ocalona i przeznaczona na zupełnie inne cele? Warto rozważyć np. pomysł utworzenia w byłym gimnazjum przestronnej i klimatyzowanej hurtowni artykułów spożywczych. Ale z drugiej strony – potężna sterta torebek z cukrem czy pudełek z makaronami mogłaby niezbyt dobrze komponować się wizualnie z resztkami dostojnego szyldu „Nobliści polscy”. Co zrobić w tej paskudnej sytuacji?

Zbigniew Lubowski

2 Comments on "Zburzyć gimnazja?"

  1. Gimnazja to POwski wymysl sa niepotrzebne. Ma by 8 lat podstawowki i 4 licewum (lub 5 technikum lub 3 zawodowki). I koniec. Matura ma byc ostra i maja byc ostre egazminy na uczelnie. Czas skończyć produkowac idiotow.

  2. Aleksander Lubina | 2 września 2016 at 8:56 pm | Odpowiedz

    Do: nauczycielka. Jakieś uzasadnienie?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*