Zmarł Roman Knap, gliwicki poeta…

Wczoraj (17 lipca) o 3.30 zmarł gliwicki poeta Roman Knap. Mieszkał w Łabędach, pracował jako spawacz, pisał wiersze i prozę poetycką. Był związany z Klubem Literackim w Perełce.Przez ostatnie miesiące zmagał się ze śmiertelną chorobą.

Roman Knap

Pogrzeb odbędzie się 19-tego lipca (piątek) o godz. 9.00 na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach. Trumna wystawiona będzie w Kaplicy Cmentarnej o godz. 8.30 – pogrzeb rozpocznie się Nabożeństwem Żałobnym.

Twórczość Romana Knapa nie była powszechnie znana. A jest wartościowa. Dotyczy to zwłaszcza jego świetnej prozy poetyckiej. Jej tom pt. „Compositae” przygotowują właśnie do wydania Małgorzata Köhler i Jan Strządała.

Mimo, że sezon wakacyjny w pełni wielu przyjaciół Romana Knapa z całą pewnością zechce go pożegnać.

Oto krótka notka biograficzna poety (red. Małgorzata Köhler):

Roman Knap, publikujący też pod nazwiskiem Roman Knap – Kurowski, ur. 25.04.1974 r.  zm. 17.07.2013 r., był mieszkającym na Śląsku autorem, publikującym głównie w obiegu internetowym, na portalach literackich,( m.in w Liternecie, Śląskiej Strefie Gender, Rynsztoku.pl czy Nieszufladzie), ale również w wyadwnictwach papierowych, m.in. w „Kursywie” i „artpapierze”, Był poetą i prozaikiem, również autorem opracowań krytyczno – literackich. Jego jeszcze nie wydana na papierze powieść „Compositae” ukazywała się w obszernych fragmentach w siecie, wywołując wielkie zainteresowanie; był również autorem kultowego wiersza „Jaskółka” i twórcą pojęcia Dzieci z Dworca Web, tematowi życia w sieci poświęcił wiele ze swoich utworów. Zajmował się również badaniami genealogicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem wymarłych społeczności małych miasteczek polsko-żydowskich. Był piewcą baroku, ale i nowej, netowej gwary, fascynował go rozwój języka; był twórcą kontrowersyjnym, wprowadzającym ferment do zastałych konwencji i nieugiętym poszukiwaczem prawdy.

Roman Knap był człowiekiem bardzo samotnym. W listopadzie 2012 roku ciężko zachorował,  a na wiosnę tego roku, już wycieńczony toczącą go chorobą nowotworową,  opublikował swoje  makabryczne i szokujące zdjęcia w necie. Netowe środowisko literackie zareagowało błyskawicznie ogłoszeniem akcji „Ratujmy poetę”, która miała ca celu aktywne wspieranie Romana w walce z rakiem i finansowanie jego terapii alternatywnej. Niestety uległ zbyt późno rozpoznanej chorobie.
Żegnamy go z wielkim żalem.

A teraz krótki fragment jego poetyckiej prozy. In memoriam…

Kiedy miałem ufność dziecka, a moim marzeniem było mieszkać na planecie, którą oświetlają 4 słońca, i jak tylko byłem sam w domu (* wtedy wołałem – chata up your life!) i skakałem jak dziki z miejsca na miejsce szczęśliwy, jak to wszystko pięknie się układa, że wreszcie jesteśmy sami tylko przedpokój i ja, tylko kuchnia i ja, tylko łazienka i ja, tylko duży pokój i ja, to wtedy dopiero zauważałem, że mieszkania mają tak samo dużo nierówności terenu jak place zabaw. Podłogi nie przeważały już stuprocentowo, a gdy tylko wchodziłem do dużego pokoju to od razu zjeżdżalnia-fotel wypełniała całe moje serce, całą moją wyobraźnię, pachniała szaleństwem. I zjeżdżałem, a potem od fotela do fotela, po przeciwnej stronie stołu, przechodziło się przez pomost stołowo-wspinaczkowy. W międzyczasie po drodze gryzłem fotele, brzegi stołu i pilot tv jak dziecko, które wszystko co znajdzie wkłada do buzi, a potem znowu zjeżdżałem z fotela, tym razem pod stół i tam z podstołem droczyłem się, że raz jest tunelem a raz altanką.

1 Comment on "Zmarł Roman Knap, gliwicki poeta…"

 1. GOGOL PRZEJAZDEM | 19 lipca 2013 at 5:55 pm | Odpowiedz

  ??Podłogi nie przeważały już stuprocentowo, a gdy tylko wchodziłem do dużego pokoju to od razu zjeżdżalnia-fotel wypełniała całe moje serce, całą moją wyobraźnię, pachniała szaleństwem. ??
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQY_91SN6ciycB0yjsalEBwICAb0OSm97so0UAgOPlFnNbNGuq0cA
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Spoko, wrócisz !
  Ale:
  NIC JUŻ NIE BĘDZIE TAKIE JAK BYŁO?
  ***********************************
  GOGOL PRZEJAZDEM
  http://www.emotka.pl/emotikony/klasyczne/0529.gif

Leave a comment

Your email address will not be published.


*