Żywa biblioteka? A jakże!

W dniach 6-7 listopada 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach odbędzie pierwsza edycja Żywej Biblioteki. Organizatorami wydarzenia są Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Stowarzyszenie Tęczówka i Polskie Forum Edukacji Europejskiej.

Żywa Biblioteka to miejsce, w którym każdy ma szansę spotkać osoby, wobec których krążą stereotypy i uprzedzenia, które są dyskryminowane czy wykluczone ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, wyznanie, poglądy, orientację seksualną, kolor skóry. Żywa Biblioteka ma odzwierciedlać różnorodność społeczności, w której jest organizowana. Spotkanie z Żywą Książką może być początkiem poszukiwania rzetelnych informacji o osobach reprezentujących interesującą nas grupę. Zaproszone przez nas Książki odpowiedzą na pytania, których normalnie nie mielibyśmy szansy zadać.

Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, który stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy. Projekt ten w niekonwencjonalny sposób przybliża ideę praw człowieka, przełamywać stereotypy, oswajać z innością, ma zapobiegać dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Ma również przypominać, jak inspirujący i ciekawy jest dialog. Żywa Biblioteka pokazuje nam, że inny nie znaczy gorszy czy mniej wartościowy.

Całe wydarzenie przypomina tradycyjną bibliotekę. Żywe Książki są „wypożyczane” przez gości na półgodzinną rozmowę. Wśród zaproszonych przez nas Książek będzie m.in. uchodźca, Romka, były narkoman, muzułmanka, osoba głuchoniewidoma, trzeźwy alkoholik, gej, lesbijka, Ukrainka, były ksiądz, ofiara przemocy domowej, były bezdomny. Każda z zaproszonych przez nas osób stanowi odrębną historię i każda z nich zgodziła się o tym opowiedzieć każdemu, kto zechce przyjść i zapytać. Nie ma tematów tabu, gdyż takie jest założenie Żywej Biblioteki.

Sławomir Hordejuk

Zmierz się z uprzedzeniami” to hasło przewodnie katowickiej edycji Żywej Biblioteki. Serdecznie zapraszamy w dniach 6 i 7 listopada do Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, przy ul. Grażyńskiego 47 (Koszutka). W piątek z Żywymi Książkami można spotkać się w godz. od 14.00 do 19.00, w sobotę od 10.00 do 15.00.

Uwaga! Żywa Biblioteka w Gliwicach odbędzie się po raz pierwszy. 16 listopada / godz. 16.00 – 20.00 / Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach – BIBLIOFORUM – ul. Lipowa 1 (CH Forum)

gliwice

Be the first to comment on "Żywa biblioteka? A jakże!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*